Zabiegi

Tlenoterapia hiperbaryczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia wielu chorób i urazów, polegającym na dostarczaniu czystego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia w komorze hiperbarycznej.

Warunki panujące w komorze hiperbarycznej tj. podwyższone ciśnienie oraz obecność 100% tlenu, znacząco poprawiają proces rozpuszczania tlenu w krwiobiegu. Dzięki temu dociera on łatwiej do wszystkich komórek organizmu oraz pozostałych płynów ustrojowych, aktywowana zostaje produkcja fiborblastów i kolagenu. Tlen w łatwiejszy sposób wiąże się z hemoglobiną i zmniejsza stan zapalny w organizmie. Zabiegi wpływają na obniżenie stężenia białka C-reaktywnego, cytokin, czynnika martwicy nowotworów TNF-alfa oraz innych markerów stanu zapalnego, usprawnienie mikrokrążenia i krążenia limfatycznego, stymulację układu odpornościowego, oczyszczenie organizmu z metali ciężkich i toksyn, a także substancji rakotwórczych. Badania kliniczne dowiodły, że dzięki terapii hiperbarycznej aż ośmiokrotnie zostaje zwiększona ilość komórek macierzystych w organizmie. Posiadają one zdolność przemieszczania się do uszkodzonych komórek oraz różnicowania się w różne tkanki umożliwiając ich regenerację.

Bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu to: zapalenie zatok obocznych nosa, ostre schorzenie uszu, wysoka temperatura, odma płuc, zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej i układu oddechowego, zapalenie nerwu wzrokowego, ciąża, posiadanie rozrusznika serca, choroby płuc z retencją dwutlenku węgla, krwotoki, zakażenie górnych dróg oddechowych, padaczka, drgawki, rozedma płuc, przebyte operacje ucha i klatki piersiowej, rozsiana choroba nowotworowa, leczenie przy użyciu Adriamcyny, Disulfiramu, Cis-platyny i Sulfamylonu oraz klaustrofobia.

Ciśnienie względne w komorze: 4 psi = 0,3 ata = ok. 300 hPa (czyli bezwzględne ok.1,3 ata)

Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa 60 minut, podczas którego pacjent przebywa w warunkach podwyższonego ciśnienia. Dodatkowo do środka dostarczany jest czysty tlen. Zabiegi odbywają się raz lub dwa razy dziennie. Całkowita ich liczba w zależności od wskazań wynosi od 10 do 60 zabiegów w serii.

Przebieg zabiegu:
  • wejście pacjenta do komory i założenie maski
  • stopniowe zwiększanie ciśnienia (ok. 6-10 minut)
  • utrzymywanie stałego ciśnienia (ok. 40 minut)
  • stopniowe zmniejszanie ciśnienia (ok. 6-10 minut)
  • wyjście pacjenta z komory